Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites www.bets.zone Read the reviews and compare sites to quickly discover the perfect account for you.
Reklam FM / KLİPLER / İNCE SAZ

İNCE SAZ

İncesaz, 1997 yılında Murat Aydemir, Derya Türkan ve Cengiz Onural tarafından oluşturulan bir müzik grubu.

Grup, çalışmaları sırasında yedi müzik albümü çıkarmış, İkinci Bahar (1998-2002), Ekmek Teknesi (2002-2004), Çınaraltı (2003) ve Sev Kardeşim (2006) dizilerinin müziklerini yapmıştır. Murat Aydemir, Derya Türkan ve Cengiz Onural’ın 1996 yılında bir araya gelmesi ile başladı. Üçlü, başta tanbur, kemençe ve kanun olmak üzere geleneksel Türk Müziği sazlarının baş rollerini oynadığı, çağdaş tınılar, armoniler ve düzenlemelerin Türk Müziği makam ve perdeleriyle birlikte yeniden üretildiği bir müzik üzerinde hemfikirdi. Aydemir ve Türkan geleneksel öğretiden, konservatuar eğitiminden, Onural ise Yeni Türkü gibi yukarıda sayılan önermeleri pop müzik düzleminde kısmen uygulamış bir grup müziğinin birikiminden gelmekteydi.

1997’de ilk albümün çalışmaları sırasında gruba kanunda Taner Sayacıoğlu katıldı ve “bir / Eski Nisan” bu kadroyla hazırlandı. Kalan Müzik tarafından 1999 yayınlandı. Albüme Mahinur Özüstün ve Murat Buket vurmalı çalgılarla, Muammer Ketencoğlu akordeonla, Uğur Işık viyolonselle ve İsmail Soyberk bas gitarla katkıda bulundu. Ketencoğlu ve Işık’ın katkıları sonraki tüm albüm çalışmalarında da sürdü.

1999-2001 yıllarında grup Türk televizyon tarihinin iz bırakan dizilerinden birine müzik yaptı: İkinci Bahar. Bu dizinin soundtrack albümü de 2000 yılında Post Müzik tarafından yayınlandı. İkinci Bahar albümü karma bir albüm olduğu için grubun daha ilk albümden benimsediği numaralamaya girmedi. Bu süreçte gruba vurmalı çalgılarda Ahmet Özbilen ve Hüseyin Tuncel katkıda bulundu.

2001 yılında bas gitarda Akın Aral’ın da katılmasıyla üçüncü İnce Saz albümü ortaya çıktı: “iki / Eylül Şarkıları” (Kalan Müzik, 2002). Bu albüm ağırlıklı olarak bir şarkılar albümüydü ve şarkıları TRT İstanbul Radyosu’nun değerli ses sanatçısı Melihat Gülses okuyordu.

2003 yılında vurmalı çalgılarda Engin Gürkey İnce Saz’a katıldı (bu katılım iki albüm boyunca sürdü). Bu ekiple üçüncü albüm tamamlandı ve Mayıs 2004’de yine Kalan Müzik tarafından yayınlandı: “üç / İstanbul’a Dair”. Albümde ilk kez klasik yaylı çalgılar dörtlüsünün (kemanlar: Cihat Aşkın ve Hakan Şensoy, viyola: Efdal Altun, viyolonsel: Hakkı Öztürk) eşliği duyuluyordu. Solist sazlar olan tanbur, kemençe, kanun ve klarnet tıpkı ilk albümlerde olduğu gibi makam perdelerinden taviz vermezken, düzenlemeler ve armoni anlayışı çağdaş çizgiden geri kalmıyordu.

2001-2005 yıllarında İnce Saz, atv’de yayınlanan “Ekmek Teknesi” (yönetmen: Metin Günay) ve TRT’de yayınlanan “Çınaraltı” (yönetmen: Andaç Haznedaroğlu) dizilerinin müziklerini yaptı.

Dördüncü albüm, grubun yine yeni bir açılımı oldu. “dört /Mazi Kalbimde” albümünde, Dilek Türkan’ın okuduğu şarkıların bir bölümü, yüzyıl başlarının zevkini ve modasını yansıtan tangolardı ve Türker Çolak, vurmalı çalgılarla ilk kez İnce Saz’da bu albümle yer aldı. Bu albüm de yine Kalan Müzik tarafından 2005’de yayınlandı.

İnce Saz 2006 yılında Kanal D’de yayınlanan, Cankat Ergin’in yönettiği ?Sev Kardeşim? dizisinin müziklerini yaptı. Bu dizinin müziklerinden bir bölümü, daha sonra yayınlanan albümlerde yer aldı.

Ekim 2007’de yayımlanan “beş/Elif” albümünde, Cengiz Özkan’ın okuduğu, Kerkük ve Kırım da dahil olmak üzere 15 değişik yöreden alınmış türkülere yer verildi. Bu albüm birbirinden hiç de uzak olmayan Türk Müziği’nin türküleriyle şarkılarını bir araya getiriyordu.

“altı / Kalbimdeki Deniz” albümü, 2009 Mart ayında yayınlandı. İnce Saz şarkılarının ağırlıkta olduğu bu albümde de yine yüzyıl öncesinin şarkılarına yer verildi. Albümde Efdal Altun (viyola), Hakkı Öztürk (viyolonsel) ve Umut Sel (kontrbas) konuk sanatçı olarak yer aldılar. Albümün solistliğini Dilek Türkan ve Bora Ebeoğlu yaptılar. İnce Saz’ın bugüne kadar çeşitli projelerde birlikte çalıştığı solistler arasında (alfabe sırasıyla)

Sezen Aksu Güzin Değişmez Oya-Bora Ebeoğlu Melihat Gülses Gülcan Kaya Zuhal Olcay Cengiz Özkan Leman Sam Dilek Türkan Münip Utandı Çiğdem Yarkın Gül Yazıcı Aşkın Nur Yengi bulunuyor.

Ekim 2013 itibariyle Derya Türkan ve Dilek Türkan gruptan ayrılmışlardır.

Albümleri

  • Bir/Eski Nisan (1999) – Kalan Müzik
  • İkinci Bahar (2000) – Kalan Müzik
  • İki/Eylül Şarkıları (2002) – Kalan Müzik
  • Üç/İstanbul’a Dair (2004) – Kalan Müzik
  • Dört/Mazi Kalbimde (2005) – Kalan Müzik
  • Beş/Elif (2007) – Kalan Müzik
  • Altı/Kalbimdeki Deniz (2009) – Kalan Müzik
  • Yedi/Yollar (2011) – Kalan Müzik
  • Sekiz/Geçsin Günler (2014) – Kalan Müzik

Kontrol Et

selami-sahin-2014-07-13

SELAMİ ŞAHİN

Selami Şahin, 15 Ağustos 1948’de Yayladağı, Hatay’da doğdu. Altı kardeşten dördüncüsü olarak dünyaya gelen Şahin’in müziğe olan ...